تبلیغات
تردید! - جای خالی آیت الله منتظری ره احساس می شود
یکشنبه 28 آذر 1389

جای خالی آیت الله منتظری ره احساس می شود

   نوشته شده توسط: ولی احراری    

جای خالی مرحوم آیت الله منتظری احساس می شود، فقیهی مهربان، انسان دوست، متواضع، بی آلایش، شوخ طبع، وارسته، دارای تحملی مثال زدنی، که حتی با مخالفان خود مهربان بود. یک سال از رحلت آن بزرگ مرد گذشته است این یک سال به فرزندان ایشان و اهل خانه او و آنان که با او زندگی می کردند بسیار سخت گذشته است، بخصوص زمانی که مجالس ترحیم و سالگرد ایشان بلافاصله ممنوع شد در این بین روحانیون و مردم علاقه مند به ایشان هم کم نبودند به آنها هم کم سخت نگذشت علاقه مندانی که هیچ کسی مثل او را نمی یابند که صریح و مهربان و عالم و شجاع باشد. افراد بسیاری هم هستند که بعد از رحلت ایشان او را شناختند یا بهتر شناختند. 

متاسفانه فرهنگ ما به گونه ایست که مرده پرستی در ما ریشه دارد انسانهای بزرگ در زمان حیات خود کمتر شناخته می شوند و کمتر از آنها بهره گرفته می شود و زمانی که رحلت کردند تازه می فهمیم که چه گوهری را از دست داده ایم. بعد از رحلت آیت الله منتظری دشمنان دین و دشمنان مردم و دشمنان حقوق مردم هم قوت گرفتند بسیاری از آنان احساس کردند که مانع بزرگی از سر راه آنان کنار برداشته شده است و شاد و مغرور شدند ولی عصر ما، عصر علم و ارتباطات و رسانه های عمومی جهانی و عصر اینترنت است و این ابزارهای ارتباطی موانع شناخته شدن و ناسپاسی را در می نوردد و مانعان نیکی و دشمنان نیکان را رسوا می کند کسانی که تمام سرمایه خود را در راه خدا و خدمت به خلق به کار می گیرند خدا حمایتشان می کند و آنان را در دنیا و آخرت آبرومند می کند ابراز علاقۀ مردمی که هر روز بیش از پیش ادامه دارد و احساس تنهایی و  بی پشتوانه بودن روحانیون حتی کسانی که در زمان حیات ایشان با او ارتباط نداشته اند نشان می دهد ایشاد مصداق واقعی حدیث امام صادق ع است که می گوید: وقتی عالمی بمیرد نقصی در اسلام وارد می شود که هیچ چیزی جای آن را پر نمی کند.

آیت الله منتظری را رهبر معنوی جنبش سبز نامیده اند او فقیه عالیقدر و عالمی دینی بود ولی علاوه بر اینکه عالمی بزرگ بود در شجاعت و صراحت و اخلاق سیاسی هم شهرت داشت بود او در بیان حقیقت و آنچه را حق تشخیص می داد از هیچ کسی پروا نداشت.

در درس های طلبگی بسیار از اساتید می شنویم که روحانیون وقتی که غیبت کسی را می کنند اول او را خراب می کنند یعنی او را فاسق یا کافر یا منافق یا منحرف از دین معرفی می کنند بعد از او غیبت می کنند و متاسفانه این رسمی است که در میان بزرگان و مؤمنان مسلمان وجود و استمرار دارد و به آسانی از بین نمی رود و حتی گاهی قدرت و سیاست هم به کمک آن می آید و آن را تقویت می کند بیشترین تخریب از جانب کسانی که به این رزیله سوء اخلاقی آراسته بودند متوجه مرحوم آیت الله منتظری شد و از آنان آزار دید   بسیاری از روحانیون حوزه های علمیه امروز این اخلاق تخریبگر را در میان روحانیون به دلیل سیاسی شدن حوزه می دانند سیاست تخریب و در اصطلاح احادیث تکالب «یعنی جدال از کلب یعنی سگ» وقتی ظهور و بروز پیدا می کند که منافع سیاسی و مطامع دنیوی وجود داشته باشد و دنیا دوستی و ریاست طلبی در مسئولان و بزرگان رخنه کرده باشد و بواسطه منافع دنیوی است که با هم اختلاف پیدا کنند و الا اگر حوزه مرکزی صرفا علمی باشد و اختلاف فقط علمی باشد موجب تقویت علم و موجب دوستی و محبت می گردد اختلاف علمی رحمت است و دخالت منافع سیاسی در مسئولیت و مدیریت مراکز علمی نابود کنندۀ علم و حقیقت است و مراکز علمی را به محل جدال و تنازع سیاسی تبدیل می کند و موجب تضعیف علم و دین می شود.

کسانی که با اینکه سیاست را می فهمند ولی مطامع سیاسی در نظرشان ارزشی ندارد و اگر به مسئولیتی می رسند به دلیل امید به اقامۀ حقی و یا ابطال باطلی باشد و الا عطای سیاست را به آسانی به لقایش می بخشند موجب تقویت اخلاق و دین می گردند و آیت الله منتظری این چنین بود او وقتی دید با ورود در سیاست و قدرت نمی تواند حقوق مردم را اعاده کند و از ظلمهایی ممانعت کند بزرگترین قدرتها را به آسانی رها کرد و عملا نشان داد که اگر ورود در سیاست برای مردم منافع دنیوی و اخروی نداشته باشد باید از آن جدا شد و از آن فاصله گرفت.  آیت الله منتظری با دارا بودن سطح علمی بالا و زندان و شکنجه و تبعیدهایی که برای پیروزی انقلاب اسلامی تحمل کرد و اینکه فرزندان او هم در این راه فداکاری ها کردند، از این جهت بی نظیر بود یعنی کسانی بودند که عالم بودند ولی به اندازه ایشان در پیروزی انقلاب کمک نکردند و کسانی هم بودند که در زیر شکنجه کشته شدند ولی سطح علمی شان با آیت الله منتظری قابل قیاس نبود تقریبا تمام کسانی که قبل از انقلاب در مبارزه با رژیم پهلوی زندان رفته و اذیت و آزار دیده اند آیت الله منتظری را از نزدیک می شناسند او را دوست دارند هرچند با او هم عقیده نباشند. و عالمانی هم هستند که فرزندان آنان از مجاهدین و گروه های معارض نظام بودند و پدرانشان راضی به اعدام آنان بودند آیت الله منتظری از کسانی اند که هم خودشان و هم فرزندانشان از حامیان راستین انقلاب بودند و در این راه از جان و مال خود دریغ نکردند، شهید محمد منتظری فرزند ارشد آیت الله منتظری مؤسس اصلی سپاه پاسداران همراه شهید بهشتی و یاران او در انفجار حزب جمهوری شهید شد و پدر آیت الله منتظری و فرزندان و اقوام نزدیک ایشان هم در جبهه های جنگ حضور داشتند و شهید و جانباز شدند.                                               

پیام تسلیت ها و مطالبی که بعد از رحلت آیت الله منتظری نوشته شد گویای جوانمردی و بخشش و ابعاد گوناگونی از زیبایی های زندگی ایشان را روشن می کند احزاب و گروه های داخلی و افراد و شخصیت های روشنفکر و آزاد اندیش و عالمان دینی همه در رحلت مرحوم آیت الله منتظری پیام تسلیت فرستادند، بازماندگان کشته شدگان مجاهدین خلق و فدائیان خلق و دراویش نعمت آبادی و بهایی ها همه پیام تسلیت فرستادند و علاقه و محبت خود را به این مرد بزرگ ابراز کردند این گروه ها کسانی بودند که آیت الله منتظری موافق عقاید و مواضع و اعمال آنان نبود برای مثال آیت الله منتظری در مبارزه فرهنگی و منطقی با بهاییان پیش سابقۀ زیادی داشت و البته بنابه نظر و استنباط انسانی خود از حقوق همۀ آنان دفاع هم کرده بود.

جالب است در مواردی کسانی که آیت الله منتظری از آنان دفاع کرده و حقوق از دست رفته شان را به آنها باز گردانده بود کسانی هم هستند که بعد از آن به خاطر مطامع دنیوی علیه آیت الله منتظری موضع گیری کرده و سخن گفتند. بعضی از کسانی که مخالف او بودند و بغض او را در دل داشتند هم در رحلت او تسلیت گفتند و بغضشان در پیام تسلیت شان آشکار است و این نوعی دورویی را نشان می دهد. تشییع جنازه او هم از جهاتی بی نظیر بود هم از جهت پرشکوه بودن و هم از آن جهت که علی رغم آنکه شرکت در تشییع جنازه ایشان ممکن بود برای شرکت کنندگان هزینه داشته باشد چنانکه کسانی هم در راه حرکت برای شرکت در تشییع جنازه ایشان دستگیر و زندانی شدند با این حال سیل جمعیت علاقه مندان ایشان در تشییع جنازه او شرکت کردند. بعد از رحلت او هم بیت و دفتر ایشان از حملات مصون نماند روزی که به دفتر آیت الله صانعی و دفتر آیت الله منتظری حمله کردند و دفتر آیت الله منتظری را پلمب کردند هدف اصلی حمله دفتر آیت الله منتظری بود و تخریب دفتر آیت الله منتظری بیش از تخریب در دفتر آیت الله صانعی بود. و علاقه مندان از ابراز علاقۀ و عرض تسلیت به اهل بیت او هم دچار مشکل شدند.

خدا همۀ مرحومین و کشته شدگان این بیت را و همۀ درگذشتگان پویندگان راه اصلاح و آزادی را غریق رحمتش بگرداند و آنان را با ائمۀ معصوم ع محشور گرداند.         

و السلام